Wyklętym…. pokłon niski.

01.03.2022

W końcu nadszedł ten dzień. Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wielotygodniowe przygotowania, liczne spotkania i ustalenia, masa spraw do załatwienia i tematów do omówienia, wszystko to dla Nich. Dla Naszych Bohaterów Powstania Antykomunistycznego – Żołnierzy Wyklętych.

Tradycją stało się już to, że w tym dniu spotykamy się w godzinach porannych aby odwiedzić miejsca związane z tragiczną historią Bohaterów Podziemia Antykomunistycznego w naszym Mieście. Miejsca te bliżej nieznani sprawcy tzw. “Bydgoszczanie 2018” oznaczyli 5 lat temu, by mieszkańcy grodu nad Brdą mieli możliwość poznać ich historię.

Ul. Markwarta 4-6 – w latach 1945-1947 mieścił się tu Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. To tu komuniści zamordowali Leszka Białego.  Pierwsza, “społeczna”  tabliczka została zamieniona przez IPN w roku 2019.

Foto 2018

Foto 2022

ul. Chodkiewicza 32 – tu niestety baner powieszony w roku 2018 w noc poprzedzającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (na istniejącym wówczas ogrodzeniu) zniknął już w godzinach porannych 1 marca, razem z zapalonymi zniczami.

Foto 2018

Do dzisiaj, pomimo przeprowadzonego kapitalnego remontu, na budynku nie pojawiła się tablica informująca o jego niechlubnej przeszłości. Gmach ten był siedzibą Gestapo (1939-1945), następnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (1946-1956), a następnie ZOMO (1957-1989).

Foto 2022

ul. Chodkiewicza 8 – w tym budynku w latach 1945-1956 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Foto 2022

ul. Gdańska 66 – w tym budynku w 1945 swoją siedzibę miała NKWD, a następnie mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach budynku był ciężki areszt.

Foto 2022

Foto 2022

ul. Warszawska 10 – w budynkach pod tym adresem w latach 1945-1956 mieścił się Okręgowy Zarząd Informacji Wojskowej.

Foto 2022 

Program zorganizowanych przez Nas obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiał się następująco:

Jednakże już totalnie spontanicznie postanowiliśmy wziąć udział w obchodach “oficjalnych”. Dlatego też udaliśmy się na ul. Jaskółczą, by wraz z oficjelami przemaszerować na cmentarz przy ul. Kcyńskiej naszą bydgoską Łączkę. Postanowiliśmy, że zaznaczymy swoją obecność w sposób godny, bez wpychania się pod fleszę reporterów. Stanęliśmy z tyłu z naszymi barwami, jako tło ustawionych przez nas już w sobotę brzozowych krzyży z wizerunkami tych… którzy wołają z dołów śmierci o identyfikację i godny pochówek. Naszą postawą wzbudziliśmy zainteresowanie i szacunek uczestników uroczystości.

Foto: Przemas

Foto: Józef Żernicki

Czas powrócić do realizacji naszych planów.

Po godzinie 14:30 w miejscu gdzie ustawiliśmy brzozowe krzyże rozpaliliśmy partyzanckie ognisko. Pojawili się “Leśni Chłopcy”, którzy przybyli odwiedzić kompanów swojej wojennej niedoli. Powymienialiśmy flagi biało-czerwone na pozostałych krzyżach ustawionych przy mogiłach Żołnierzy Wyklętych, zapaliliśmy znicze i rozwinęliśmy baner, z którego portrety ofiar komunistycznych zbrodni zdają się krzyczeć “Nas też odszukajcie i godnie pochowajcie”.

Kolejnym miejscem w jakim się pojawiliśmy była ul. Wały Jagiellońskie, to tu usytuowany jest krzyż poświęcony przetrzymywanym i pomordowanym przez komunistów na terenie ówczesnego Aresztu Śledczego. Przybyli wysłuchali kilku utworów muzycznych, zapalili znicze a na zakończenie wznieśli okolicznościowe okrzyki.

Przyszedł czas na kulminacyjny moment bydgoskich obchodów. Mszę Świętą w kościele pw. św Andrzeja Boboli w intencji „Żołnierzy Wyklętych” poprzedziła prelekcja poświęcona por. sł. st. art. Janowi Wierusz-Kowalskiemu (zmarłemu w 1951 r.) i por. Edwardowi Lipowczykowi (zmarłemu w 2011 r.) – Bohaterom upamiętnionym podczas tegorocznych obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy.

Przed samą liturgią do odświętnie ustrojonej świątyni wprowadzone zostały sztandary a “Leśni” przy dźwiękach piosenki “Biały Krzyż”, wykonywanej przez Wiktorię Kłopocką, wnieśli brzozowe krzyże dedykowane wskazanym powyżej osobom.  Krzyże te podczas nabożeństwa zostały poświęcone i wkrótce trafią na cmentarze by niczym drogowskaz wskazywać miejsce pochówku naszych Bohaterów. Po zakończeniu Mszy Świętej kapituła Medalu Kapitana Romualda Rajsa wręczyła medale Burego osobom, których postawa daje przykład do naśladowania do walki o prawdę historyczną i właściwe uhonorowanie Burego i pozostałych Żołnierzy Wyklętych. W tym miejscu gratulujemy wszystkim odznaczonym i przypominamy, to nie medal dla blichtru ale wezwanie do ciężkiej i wytężonej pracy ku chwale naszych Bohaterów. Szczególne gratulacje składamy naszym Kolegom, Bydgoskim Patriotom, Przemkowi i Mikołajowi. Brawo PANOWIE i… do roboty.

Ostatnim akordem tego dnia był Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z banerami, flagami i pochodniami przeszliśmy przy dźwiękach muzyki, wznosząc tematyczne hasła, z Placu Kościeleckich na skwer Leszka Białego przy ul. Markwarta. Tu po krótkiej przemowie został odśpiewany hymn Polski, po którym Młodzież Wszechpolska rozdała plakaty z akcji “Kocham Polskę”.

 

Bydgoskie obchody Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych uznać należy za zakończone, a przede wszystkim udane. Wiemy, że było tak jak należy, godnie i z szacunkiem dla  Bohaterów i dosadnie dla komunistów i zdrajców naszej ojczyzny.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas na wspólne świętowanie.

Dziękujemy również tym, których ciężka praca pozwoliła kolejny raz pokazać, że jak się bardzo chce można zrobić coś dobrego od siebie bez pomocy ze strony instytucji państwowych i samorządowych.

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top