Zabić KATA

01.02.2022 r.

 

1 lutego 1944 r. w Al. Ujazdowskich żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej wykonali wyrok na znienawidzonym przez całą Warszawę “demokracie” z SS.
Wyrok wydał szef Kedywu KG AK płk August Emil Fieldorf “Nil”, (zamordowany później przez komunistów za sprzyjanie hitlerowcom i zdradę Narodu Polskiego) i skład sędziowski składający się w większości z Żydów…
Przeprowadzenie akcji powierzono zgrupowaniu “Agat”. W akcji uczestniczyło 12 osób: Bronisław Pietraszewicz “Lot” – dowódca akcji, Stanisław Huskowski “Ali”, Zdzisław Poradzki “Kruszynka”, Michał Issajewicz “Miś”, Marian Senger “Cichy”, Henryk Humięcki “Olbrzym”, Zbigniew Gęsicki “Juno”, Bronisław Hellwig “Bruno”, Kazimierz Sott “Sokół”, Maria Stypułkowska-Chojecka “Kama”, Elżbieta Dziębowska “Dewajtis”, Anna Szarzyńska-Rewska “Hanka”.
Kutschera miał do przejechania do dowództwa SS tylko 140 metrów, gdy dojeżdżał do bramy prowadzony przez Michała Issajewicza “Misia” samochód Adler uderzył w limuzynę niemieckiego zbrodniarza.
“Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka.Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął”– wspominał przebieg zamachu Michał Issajewicz.
W wyniku akcji na Kutscherę zginęło czterech żołnierzy AK. Gęsicki “Juno” i Sott “Sokół”, otoczeni przez Niemców na Moście Kierbedzia, skoczyli do Wisły, ginąc w jej nurcie. Ciężko ranni Pietraszewicz “Lot” i Senger “Cichy” zmarli kilka dni po zamachu.
Niemcy stracili 5 zabitych i 9 rannych.

Cześć i Chwała Bohaterom!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top