Naszym Bohaterom Pokłon Niski!

30.10.2020r.

Przeddzień Święta Wszystkich Świętych Bydgoscy Patrioci wraz z Ruchem Narodowym i innymi organizacjami patriotyczno-nacjonalistycznymi naszego miasta uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych, która celebrowana była w Kościele Ojców Jezuitów p.w. Andrzeja Boboli, na placu Kościeleckich. Podczas Mszy Ojciec Piotr, Proboszcz Parafii odczytał krótkie noty biograficzne naszych Bohaterów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego a potem poświęcił przygotowane brzozowe krzyże dla: Reginy Ptak, Alojzego Gładykowskiego, Jana Matysko i Wacława Łozińskiego.

To kolejne krzyże – znaki pamięci jakie staną przy grobach Bohaterów na bydgoskich cmentarzach, nasza akcja upamiętnienia ma na celu również aspekt edukacyjny, mamy nadzieję, że dzięki tym swoistym drogowskazom przebywający na cmentarzu znajdą miejsca pochówku osób, które oddały zdrowie a często życie w walce o Wolną Polskę.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy w ten deszczowy wieczór postanowili oddać hołd Naszym Bohaterom i wszystkim bez wyjątku Żołnierzom Wyklętym.

Po Mszy Świętej udaliśmy się na naszą bydgoską Łączkę, gdzie na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, komunistyczni oprawcy zakopywali i ukrywali zwłoki swoich ofiar – polskich Patriotów. To tu jako wolontariusze z dużym sukcesem pomagaliśmy IPN w poszukiwaniach ich szczątków.

Wspólnie zapaliliśmy znaczną ilość światełek pamięci przy grobach, którymi opiekujemy się na co dzień, nie tylko od święta.Następnie przy grobach wileńskiej trójki (Milwid, Subortowicz, Łoziński) odpaliliśmy trochę piro i w milczeniu uczciliśmy pamięć wszystkich Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli z komunistycznym systemem.

BP.

Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych

Cmentarz przy ul. Kcyńskiej

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top