81 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.200r.

81 Rocznica napaści Niemiec na Polskę – Wybuch II Wojny Światowej

Bydgoskie środowiska Patriotyczne (Bydgoscy Patrioci, Kibice Zawiszy, MW i ONR) spotkały się 1 września o godzinie 4:00 na osiedlu Błonie przy Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, krótkie przygotowania logistyczne i jesteśmy gotowi… oddać hołd Żołnierzom kampanii wrześniowej i ofiarom cywilnym II Wojny Światowej.

4:40… z głośnika rozlega się komunikat radiowy z września 1939 roku …

“A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”

Następnie zaprezentowany został krótki spot informacyjny dot. wydarzeń z pierwszych minut II Wojny Światowej, przygotowany na podstawie materiałów z serialu „Wrzesień 1939″, gdzie Pan Paweł Śliwiński w bardzo ciekawy sposób przybliża widzom tamte wydarzenia (polecamy obejrzeć cały serial).

Kolejnym punktem była inscenizacja, podczas której przy wtórze dźwięku syreny oraz odgłosów wybuchów, strzałów i bombardowania odpalone zostały stroboskopy, których światło dało niesamowity efekt wizualny skłaniając uczestników uroczystości  do głębokiej refleksji…

Następnym punktem uroczystości był odczyt przygotowany i wygłoszony przez Kolegę Timka, przypominając nam wszystkim krótka genezę wybuchu wojny i jej skutki. Prelegent zwrócił słusznie uwagę, że walka o wolność ciągle trwa. Dzisiaj również musimy bronić naszej suwerenności i naszych wartości narodowych, patriotycznych i chrześcijańskich, gdyż są siły, które próbują wprowadzić swój barbarzyński światopogląd, jakże odmienny od tego naszego – polskiego.

Z głośnika popłynęła przejmująca Pieśń o żołnierzach z Westerplatte w aranżacji patriotycznej grupy FORTECA, po czym nastąpiła minuta ciszy w hołdzie Bohaterskim Obrońców naszych granic i cywilnych ofiar wojny, która zakończyła się trzykrotnym okrzykiem, CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM!

Ta część uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego i zapalenie znicza pod pomnikiem.

Spod Pomnika 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich udaliśmy się na cmentarz przy ul Kcyńskiej, gdzie w kwaterze żołnierzy września została odpalona pirotechnika. Następnie udaliśmy się w miejsce gdzie w zbiorowej mogile spoczywają ofiary niemieckiego nalotu na Bydgoszcz. Złożyliśmy tam kwiaty i zapaliliśmy światełko pamięci.

Tak zakończyły się nasze uroczystości… dzień budził się do życia, a w głowach zaświtał kolejny plan.

Jeszcze Polska Nie Zginęła Kiedy My Żyjemy!

BP.

ps. uroczystości pod pomnikiem 16 Pułku Ułanów były szczegółowo inwigilowane i obserwowane przez milicjantów (w sile 3 radiowozów), poza kamerowaniem obyło się bez interwencji i niepotrzebnych dyskusji… można rzec “zachowali się jak trzeba”

Uroczystości pod Pomnikiem 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich

Uroczystości na Cmentarzu przy ul. Kcyńskiej

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top