z Flisakiem pod rękę

2020.01.18

W Naszym mieście wielkie poruszenie z okazji 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Nagle przypominają sobie o grodzie nad Brdą wszelkiej maści “ważne osobistości” z prawa i lewa, wszak to świetne “tło” dla lansu przedwyborczego. Nagle wszyscy są patriotami, przez wielkie P. Kto tego nie widzi niech dalej ogląda i czyta to co dotychczas i klaszcze w dłonie wszak ogłoszono wszem i wobec, że właśnie nadszedł czas igrzysk.

My nie wierzymy w ich zapewnienia i robimy swoje. W sobotnie przedpołudnie udaliśmy się na ul. Mostową na wizję terenową miejsca gdzie już w poniedziałek zapłoną nie tylko gorące serca Patriotów ale również 100 rac na stulecie powrotu Bydgoszczy w granice Polski.

Niestety zanim ustaliliśmy co trzeba musieliśmy posprzątać miejsce akcji. Pod czujnym okiem strażnika miejskiego wyposażonego w czworonoga na smyczy oczyściliśmy pomnik Flisaka. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie, dlaczego służby miejskie pozwalają na taki wandalizm? Czy mamy podwójne standardy? Czy oblepianie pomników i infrastruktury miejskiej wlepkami serduszkami jest czymś pozytywnym? Według nas to wandalizm i tak powinien być traktowany.

Bydgoski Flisak

Tu ciekawa, zapewne nie dla wszystkich znana, historia … skąd ten Flisak, wiadomo Bydgoszcz z wody słynie, ale ten pomnik ma dodatkową wartość, mianowicie stanowi świadectwo bytności na tych terenach wybitnego kartografa i inżyniera Ferenca Flórián Csáky, który wpadł na pomysł budowy Kanału Bydgoskiego i był jego pierwszym projektantem. Na podstawie jednej z koncepcji przez niego przygotowanej w latach późniejszych prusacy wybudowali Kanał Bydgoski. Konstruktor węgierskiego pochodzenia był jednym z wybitniejszych inżynierów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Większość zachowanych map XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej jest jego dziełem. Jedną ze swoich map ozdobił postacią flisaka, która to postać stała się wzorem dla naszego pomnika.

Wszystko jasne

Także prawie wszystko już jasne, zbieramy się o godzinie 17:00 na ul. Mostowej przy Placu Teatralnym (gdzie obecnie stoją budki jarmarczne), następnie zejdziemy na Nabrzeże Narutowicza by ustawić się wzdłuż Brdy na odcinku od mostu (ul. Mostowa) do kładki przy Operze. Momentem kulminacyjnym będzie odpalenie 100 rac.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tej niecodziennej inscenizacji… kolejna taka za 100 lat 🙂

TOTALNA MOBILIZACJA !!!!

BP.

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top