Śladami bitwy nad Bzurą

Mamy w naszej ojczyźnie coraz więcej dobrych dróg, autostrad i ekspresowych. Czas przejazdu i komfort jazdy to niewątpliwie bardzo ważne sprawy. Ale jest druga strona tego medalu… niestety wiele ciekawych miejsc nam ucieka, mijamy je czasem świadomie ale przeważnie nie mając o ich istnieniu najmniejszego pojęcia. My proponujemy coś innego. Każdą wycieczkę, każdy wyjazd możemy zaplanować tak, aby zahaczyć o jakieś ciekawe miejsca, ważne dla Patrioty. Wystarczy trochę poszperać skorzystać z wujka googla, rozeznać okolicę.

Rozpoczynamy cykl “Śladami Bitwy nad Bzurą” i zachęcamy do współpracy. Jeśli ma ktoś jakieś wspomnienia z miejsc związanych z tym wydarzeniem okraszone dokumentacją fotograficzną, bardzo chętnie to opublikujemy. Wszystko po to aby wskazać innym miejsca gdzie warto postawić swoją stopę.

“W dniach od 9 do 18 września 1939 roku nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939. Znana jest jako Bitwa nad Bzurą lub Bitwa pod Kutnem. Została stoczona przez armie polskie “Poznań” i “Pomorze” z niemieckimi 8 i 10 Armią z Grupy Armii “Sud”.”

(za http://www.1939.pl)

Epizod 1.

Iłów – cmentarz

KWATERA WOJENNA ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO ARMII POZNAŃ I POMORZE, POLEGŁYCH W DNIACH 17-18.09.1939 W BITWIE NAD BZURĄ”.

Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie. Na cmentarzu znajduje się tablica pamiątkowa z napisem ” Żołnierzom września roku 1939 – Społeczność” oraz tablica pamiątkowa 57 pułku piechoty. W kwaterach spoczywa 1034 (w tym 485 zidentyfikowanych) Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Bitwie nad Bzurą w dniach 17-18.IX.1939r. Cmentarz parafialny w Iłowie położony jest kilkaset metrów od drogi wojewódzkiej nr 575 prowadzącej z Iłowa w kierunku miejscowości Kamion.

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top