Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego

W piątkowe popołudnie 9 listopada, dzięki uprzejmości Kolegów z GH “Zgrupowanie Radosław” mieliśmy możliwość “prywatnego” zwiedzania Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, znajdującego się w dawnej Reducie Banku Polskiego przy ul. Daniłowiczowskiej 18b.

Oficjalne otwarcie muzeum planowane jest w początku przyszłego roku, kto będzie w Warszawie bardzo serdecznie polecamy to miejsce i tych ludzi. Pasjonatów przez wielkie “P”.

Muzeum wprawdzie co do zasady dotyczy Powstania Warszawskiego, nie mniej główną jego misją jest przedstawienie i przybliżenie konkretnych postaci, uczestników tego bohaterskiego zrywu. Postaci zarówno tych powszechnie znanych jak i tych mniej znanych co nie znaczy, że nie ciekawych.

Do muzeum dostaliśmy się towarową windą, ta samą, którą w 1939 roku wywożone były ze skarbca Banku Polskiego nasze Narodowe rezerwy… złota. Samo zwiedzanie to wyjątkowe przeżycie… zdawałoby się zwyczajne eksponaty, jednakże słuchając opowieści o ich historii cofamy się do tamtych czasów, kiedy służyły one konkretnym osobom. Możliwość obcowania z historią w takim wydaniu i w takiej oprawie pasjonatów jest bezcenna.

Pobyt w tym historycznym miejscu zakończyliśmy zapaleniem zniczy.

Dziękujemy Rafałowi (naszemu warszawskiemu rezydentowi) za zorganizowanie tej akcji.

Dziękujemy Tomkowi i Bogdanowi wykonujecie Panowie kawał dobrej Roboty!

BP.

Warto w tym miejscu wspomnieć, ze GH „Zgrupowanie Radosław” zajmuje się nie tylko Powstaniem Warszawskim, ale też czterema innymi okresami. Są to: rok 1920, wrzesień 1939 roku, temat zbrodni katyńskiej – to właśnie GH jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Katyńskiego Marszu Cieni – oraz losami Żołnierzy Niezłomnych. Starają się być wszędzie tam, gdzie czci się pamięć bohaterów.

Strona internetowa GH “Zgrupowanie Radosław”

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top