63 Rocznica Spalenia Zagłuszarki

W dniu 17 listopada odbyły się rocznicowe obchody upamiętniające wydarzenia Bydgoskiego Listopada 1956, w trakcie których spontanicznie zebrany tłum ruszył z centrum miasta w kierunku Wzgórza Dąbrowskiego, gdzie zniszczono i spalono zagłuszarkę “Wolnej Europy”.

Uroczystości rozpoczęła celebracja Mszy Świętej w kościele przy ul. Ugory. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz na Wzgórze Dąbrowskiego, gdzie do 1956r. stał maszt zagłuszarki. Uczestnicy modlili się w intencji uczestników wydarzeń, były też przemówienia i wspomnienia tamtych wydarzeń. Kibice Bydgoskiego Zawiszy i Bydgoscy Patrioci odpalili race by upamiętnić bohaterski czyn mieszkańców grodu nad Brdą.

“Protestowaliśmy głównie przeciwko agresji sowieckiej na Węgry. Miałem świadomość tego, w czym biorę udział. To dla nas bratni naród, tak w tamtym okresie, jak i obecnie. Nie zgadzaliśmy się również na zagłuszanie zachodnich rozgłośni radiowych, bo chcieliśmy mieć dostęp do przekazywanych tam informacji”  Zbigniew Dzięgielewski – uczestnik wydarzeń.

Bydgoscy Patrioci oddali hołd zwykłym bydgoszczanom, dla których ta akcja była wyrazem sprzeciwu wyrażonemu komunistycznemu reżimowi. Ograniczony dostęp do informacji, kneblowanie wszelkich przejawów głoszenia prawdy to były podstawowe narzędzia w rękach ówczesnej władzy. Lata mijają komuna podobno upadła, jak mawiają niektórzy na cztery łapy. Każdy myślący człowiek widzi co się dzieje, gdzie są Ci co byli po stronie jedynej słusznej linii, gdzie dzisiaj są ich spadkobiercy. Brak rozliczenia, brak dekomunizacji, odcięcie grubą kreską przez Mazowieckiego pokutuje dzisiaj i jeszcze pewnie będzie odbijał się czkawką przez kolejne lata. Komuniści mają realny wpływ na to co dzieje się w naszej Ojczyźnie, a powinni być na śmietniku historii. Komu zawdzięczamy to, że jest jak jest… to chyba oczywiste, że “elicie” okrągłostołowej…

Dzisiaj za odpalenie rac, które miały uświetnić tą uroczystość i były wyrazem hołdu dla bohaterskich mieszkańców grodu nad Brdą, zostaliśmy spisani przez milicjantów, którzy wcześniej metodycznie nagrywali nasze grono. Czekamy na decyzję, czy skończy się na mandatach czy też milicjanci złożą wniosek do sądu o ukaranie “bandytów”.

Więcej informacji w temacie zagłuszarki można przeczytać tu:

http://szlakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=80

BP.

część zdjęć zaczerpnięta z internetowego portalu bydgoszcz24.pl

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top