Przy mogile ostatniego Żołnierza Wyklętego “Lalka”

W dniu 21 października 1963 r. o godzinie 15:40 w Majdanie Kozic Górnych został zabity z bronią w ręku ostatni partyzant podziemia niepodległościowego.

Jego ostatnie chwile według raportu SB wyglądały następująco:
„Okrążenia zabudowań B [Becia] Wacława s. Jana dokonano z podjazdu przez grupę operacyjną ZOMO składającą się z 35 funkcjonariuszy doprowadzonych do meliny przez dwóch oficerów Służby Bezpieczeństwa. Z chwilą okrążenia zabudowań b. [bandyta] Franczak wyszedł ze stodoły, pozorując gospodarza rozważał możliwość wyjścia z obstawy, a gdy został wezwany do (nieczytelne) chwycił za broń – pistolet, z którego oddał kilka strzałów. W tej sytuacji grupa likwidacyjna ZOMO przystąpiła do likwidacji. Franczak mimo wzywania go do zdania [broni] podjął obronę i wykorzystując słabe punkty obstawy pod osłoną zabudowań wycofał się około 300 m od meliny, gdzie podczas wymiany strzałów został śmiertelnie ranny i po kilku minutach zmarł.”

Miejsce, w którym Józef Franczak stoczył swój ostatni bój

Komunistyczni oprawcy nawet po śmierci nie dali spokoju Lalkowi. Zanim podobnie jak jego współtowarzysze broni został potajemnie zakopany w bezimiennym grobie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie jego zwłoki zostały pozbawione głowy. Szczątki Lalka do rodzinnego grobu w Piaskach zostały złożone dopiero w 1983 roku. Od 2007 roku IPN prowadził śledztwo, które doprowadziło do odnalezienia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie czaszki Lalka. Trzeci pogrzeb odbył się w asyście Dowództwa Garnizonu Warszawa 26 marca 2015 w Piaskach.

Pomnik Józefa Franczaka “Lalka” w Piaskach

Odwiedziliśmy zarówno miejsce śmierci Józefa Franczaka (Majdan Kozic Górnych) jak też miejsce spoczynku jego doczesnych szczątków i pomnik jemu poświęcony (Piaski), pozostawiając tam światełka pamięci!

https://www.google.com/…/@51.1395…/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM !!!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top